Повідомити про помилку або ідею
YouControl
logo youcontrol
0 800 309 077
Дзвінок безкоштовний
УКР

Зареєструйтесь і перевірте 10 компаній безкоштовно, або отримайте консультацію по номеру 0 800 309 077.

Банк-пилосос: інсайдерські кредити "Приватбанку"

15 серпня 2017 р.

Банк-пилосос: інсайдерські кредити "Приватбанку"

Зовсім недавно в Україні відбулась досить серйозна подія: націоналізація найбільшого українського банку “Приватбанк”. Головна офіційна причина — відмова власників від докапіталізації, яка вимагалась для подальшої безпечної роботи установи. Хоча звучала ще одна: завелика кількість інсайдерських кредитів. Голова НБУ заявляла про шокуючу частку в 97%. Звичайно, що правління банку цю цифру заперечувало.

Інсайдерський кредит — це кредит, виданий фірмі, яка пов’язана з власниками банку. У випадку інсайдерського кредиту гроші, які зібрані зі вкладників банку, видаються конкретному підприємству під заставу сумнівної ліквідності. Коли у підприємства забракне грошей, щоб віддати кредит (якщо його взагалі планувалося повертати), то стягнути з підприємства буде нічого, а гроші вкладникам будуть шукати у Фонді гарантування вкладів.

Схема, за якою банк збирає депозити з населення, щоб потім видати їх власним фірмам, в народі відома як “пилосос”. Законність такої схеми залишимо на розсуд правоохоронців, а етичність — наших читачів.


Українці не дуже схильні довіряти офіційним представникам влади, проте причин для довіри менеджерам банку, які прямо зацікавлені уникнути такого досить серйозного звинувачення, також небагато.

Ми спробували розібратись: яка насправді частка боржників “Привату” пов’язана з власниками і менеджментом банку. Для цього ми використали можливості системи YouControl та список агенції BNE Intellinews під назвою “PrivatBank’s top 100 borrowers account for UAH 94.5bn (€3.3bn) in loans”.

Що це за компанії?

Не зважаючи на назву списку, у ньому виявилось 99 назв, з яких 5 назв компаній повторювалися двічі. Також, через проблеми з транслітерацією, ми не зуміли знайти коди ЄДРПОУ для 5 компаній.

Таким чином, за допомогою аналітичної платформи YouControl  було ідентифіковано 89 компаній, серед яких виявлено 7 офшорів та 82 українські компанії, відомості про які містяться в державних реєстрах і доступні для аналізу.

47 фірм зі списку зареєстровані у місті Дніпро, ще 28 — у Харкові. Решта компаній мають офіційне місце реєстрації в смт. Слобожанське (3) і с. Кільчень (1)  Дніпропетровської обл., по одній компанії в смт. Нові Біляри (Одеська обл.), м. Яремче, с. Поляниця (Івано-Франківська обл.) і навіть у м. Донецьк. “Офшорки” зареєстровані на Британських Віргінських Островах, Кіпрі, Белізі. По інших офшорних компаніях є згадки в базі “Офшорлікс” без зазначення місця реєстрації.

Чим вони займаються?

Торгівля виявилась ключовою сферою діяльності 71 фірми зі списку 82 українських компаній.  Основна діяльність фірм:  неспеціалізована оптова торгівля (40), роздрібна торгівля пальним (25), оренда нерухомості (3), оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами (3), консультування з питань комерційної діяльності й керування (2).Якщо порівняти виявлену галузеву структуру компаній з даними квартальної звітності Приватбанку щодо концентрації клієнтського кредитного портфеля за галузями економіки та напрямками комерційної діяльності, то можна побачити багато спільного. Так, станом на 30.06.2016 р. за офіційними даними “Приватбанку” 41 млрд грн кредитів (20% кредитного портфеля) було видано фірмам, що займаються торгівлею нафтопродуктами, 35,8 млрд (18%) припадає на кредитування виробництва і торгівлі феросплавами, 31 млрд (15%) пішов у напрям «сільське господарство, сільськогосподарське машинобудування та харчова промисловість», є згадки про  позики в «гірськолижний курорт, туризм та футбольні клуби».
Чи пов’язані ці компанії з “Приватом”?

Ми використали інструментарій платформи YouControl і змогли виявити значну кількість зв’язків між цими боржниками і менеджментом банку:
— 41 компанія входить в групу “Приват”;
— 9 компаній належать особам, котрі довгий час були директорами інших компаній з групи “Приват”;
— 8 компаній належать особам, які зараз керують підприємствами з групи “Приват”;
— 8 компаній управляються директорами, які одночасно керують іншими компаніями групи “Приват”.


19 компаній зв’язані з групою “Приват” різними менш поширеними типами зв’язків, серед яких:
— засновник (зазвичай офшор) є засновником компаній, що входять до групи “Приват”;
— компанія належить до орбіти впливу Коломойського/Боголюбова, за даними медіа;
— попередній директор нині є (або в минулому був)  директором компанії з групи “Приват”;
— попередні засновники входили до групи “Приват” тощо.

Не вдалося знайти зв’язок з власниками “Приватбанку” лише по 4-х ідентифікованих компаніях зі списку боржників.
Який в них фінансовий стан?

Якщо коротко — досить поганий. Фінансовий модуль системи YouControl дозволив проаналізувати 48 компаній зі списку, і ці підприємства характеризуються серйозними диспропорціями в структурі балансу, значним рівнем заборгованості і низькою ефективністю.

За підсумками 2015 року загальна виручка цих компаній складає 8,6 млрд гривень, що майже в 6,7 раз менше за сукупні зобов’язання і в 4,7 раз менше за загальні отримані  кредити.

Лише дві компанії виявились прибутковими, решта 46 — збиткові. Сукупний фінансовий результат — чистий збиток у розмірі 10,6 млрд гривень, а середній збиток на одну компанію — 130 млн гривень на рік.

Це дозволяє стверджувати, що: або 2015 рік був не найкращим для всіх зазначених компаній, або через них свідомо виводились гроші.


Що робити?

Результати проведеного дослідження підтверджують пов’язаність найбільших позичальників банку із його акціонерами. Високий рівень ризикового кредитування компаній із сумнівним фінансовим результатом зумовив необхідність націоналізації як єдиного способу уникнути дефолту за зобов’язаннями.

Проте через розпорошення номінальної власності між багатьма офшорними юрисдикціями або оформлення бізнесів на підставних осіб, пов'язаних із групою “Приват”, можливість відшкодувати збитки банку через несплату кредитних платежів в судовому порядку залишається дуже примарною.

Повернути кредити, надані цим боржникам, та відновити якість активів у балансі нині вже державного банку.


Стаття є адаптованим викладом детального матеріалу фінансового аналітика YouControl Романа Корнилюка.