YouControl
logo youcontrol
УКР
youcontrol youcontrol
  • Рішення
  • Продукти
  • Ресурси
  • Компанія
  • Тарифи

Професійний розвиток з YouControl

Експертні дослідження, вебінари на найактуальніші теми, професійні курси з бізнес-розвідки та багато іншого

Читати дослідження YC
0 800 309 077
Дзвінок безкоштовний
УКР

Зареєструйтесь і перевірте 10 компаній безкоштовно, або оберіть рішення, яке підходить саме вам.

Статті 21 квітня 2021 р.

Великі люди: зв'язки компаній з політично значущими особами

Поділитися:
Великі люди: зв'язки компаній з політично значущими особами

Високопосадовці періодично фігурують в корупційних схемах. У цій статті розповідаємо, як перевірити зв'язок вашого контрагента з політично значущою персоною і передбачити ризики співпраці. Весь цикл статей про інші ризик-фактори ви знайдете наприкінці статті.

 

Національні публічні діячі (в міжнародній практиці politically exposed person, PEP) – це люди, які займають або займали в минулому важливі державні посади згідно з переліком в Законі України № 361-IX. Наприклад, глави держав або уряду, високопосадові політики, вищі урядові, судові або військові чиновники, керівники державних корпорацій, лідери провідних політичних партій.

 

На міжнародному рівні контролем PEP займається група Financial Action Task Force on Money Laundering (FATF) та Вольфсберзька група (неурядова асоціація тринадцяти глобальних банків).

 

Навіщо шукати зв'язок компанії з PEP

 

Оскільки суспільне становище політично значущих персон пов'язано з можливістю конфліктів інтересів і впливу у сфері господарської діяльності, вони потрапляють в поле зору фінансового моніторингу.

 

У всьому світі ведеться контроль за фінансовими операціями PEP. Фінансові установи зобов'язані виявляти їх серед своїх клієнтів і встановлювати джерела їх доходів.

За ведення бізнесу з PEP без дотримання належних процедур на фінансові установи накладаються великі штрафи, як, наприклад, це сталося з Riggs Bank.

 

Riggs Bank – найстаріший регіональний банк у Вашингтоні, який обслуговував великих американських бізнесменів і політиків, включно з президентами США. У 1868 році саме цей банк надав американському уряду $7,2 млн золотом для покупки Аляски у Росії. А у 2004 році був звинувачений у проведенні низки сумнівних операцій, зокрема, приховуванні коштів чилійського диктатора Аугусто Піночета. Одне з головних звинувачень проти Riggs Bank – він не повідомляв про підозрілі транзакції. Банк був зарахований міністерством фінансів до "проблемних фінансових установ" за невиконання вимог про посилення внутрішнього контролю, а потім оштрафований на $25 млн. За даними Reuters, це найбільший штраф, будь-коли накладений на фінансову організацію за подібне порушення.

 

Чинне законодавство про фінансовий моніторинг встановлює високий ступінь ризику щодо фінансових операцій з національними та іноземними публічними діячами.

Це принципово важливо для українських підприємств, які розвивають міжнародні торговельні відносини і прагнуть працювати безпосередньо з вигідними контрактами та залучати інвестиції. Однак і в межах України, якщо компанія якимось чином пов'язана з такою особою, то співпраця з нею несе ризики. Ідентифікація і перевірка публічних діячів, пов'язаних з ними осіб і компаній є прямою вимогою законодавства до суб'єктів фінмоніторингу.

 

Зверніть увагу: раніше персона залишалася публічним діячем лише протягом трьох років після звільнення з посади. Однак колишній PEP, якщо навіть формально перестає виконувати функції державного діяча, може продовжувати істотно впливати на органи влади та керівних осіб держави. Тому тепер PEP – це довічний статус.

Це міжнародна вимога, яка зафіксована в останньому звіті MONEYVAL оцінки України на відповідність міжнародним стандартам з фінансового моніторингу. 

 

При проведенні фінансових операцій банк може самостійно оцінити вплив PEP, його колишні повноваження і їх зв'язок з чинними державними діячами. Однак банки обов'язково повинні відносити міжнародних публічних діячів до категорії високоризикових.

 

Як дізнатися про зв'язок компанії з політично значущою персоною

 

Щоб почати перевірку, введіть назву компанії або її ЄДРПОУ в рядок пошуку на головній сторінці.

 

Коли на екрані з'явиться досьє компанії, результати Експрес-аналізу будуть в самому його початку – у вигляді діаграми та переліку факторів ризику.

Таким чином Експрес-аналіз відразу попередить про зв'язок компанії з національним публічним діячем.

 

 

Після цього у вкладці "Пов'язані особи" можна побачити перелік персон і подробиці про типи зв'язків і статуси. При натисканні на ПІБ відкриється досьє фізичної особи.

 

 

Знати про зв'язок компаній з національними публічними діячами важливо не лише комплаєнс-офіцерам і керівникам підприємств. Це знадобиться також журналістам та громадським активістам, які займаються антикорупційними розслідуваннями.

 

За допомогою YouControl проведено вже понад 2000 економічних розслідувань, зокрема проявів корупції на найвищому рівні. Читайте весь топ розслідувань, проведених з YouControl

 

Це лише одна з серії статей про ризик-фактори. Інші статті:

1. Що якщо в контрагента немає ліцензії?

2. Перевірка керівника перед укладенням договору з компанією.

3. Як і навіщо перевіряти повноваження директора.

4. Ризикові види діяльності контрагента.

5. Про що свідчать часті зміни в документах компанії.

6. Ризики співпраці з неплатниками податків.

7. Чому важлива репутація контрагента.

8. Контрагенти з країн із високим рівнем корупції.

9. Чи має статутний капітал значення для співпраці?

10. Ознаки реальної господарської діяльності.

11. Що потрібно знати про судове навантаження компанії 

12. Зв'язок контрагента з політично значущими персонами – ви тут.


Почніть перевірку просто зараз!

Поділитися:

Читайте також:

Статті 31 грудня 2021 р.

Україна trend-setter відкритих даних Європи: яка роль бізнесу?

Напередодні новорічних свят Європейський портал відкритих даних опублікував результати щорічного дослідження Open Data Maturity 2021. Цього року Україна піднялася на 11 позицій в рейтингу і закріпилася на 6-му місці серед 34 країн Європи, з почесним статусом trend-setter. Рівень зрілості сфери відкритих даних – 94%. Чи все так чудово в Україні з відкритими даними насправді та як бізнес здатен впливати на розвиток цієї сфери ‒ розповів виданню Мind засновник і СЕО YouControl, Сергій Мільман

Новини 10 грудня 2021 р.

YouControl запустив безоплатний інструмент з перевірки учасників закупівель в один клік

З 1 січня 2022 року вступають в силу зміни до Закону України "Про Публічні закупівлі". До уповноважених з публічних закупівель застосовуватиметься персональна відповідальність: від штрафів до позбавлення волі. Для уникнення таких ситуацій, підвищення ефективності тендерних закупівель та здійснення громадського контролю, фахівці YouControl розробили спеціальний інструмент ‒ "Аналіз тендерів".

Новини 9 грудня 2021 р.

"Аналіз тендерів": ідеальний інструмент перевірки публічних закупівель від YouControl

"Аналіз тендерів" – новий безоплатний інструмент YouControl для перевірки учасників тендерів, виявлення несумлінних компаній та проведення чесних та вигідних закупівель.   Ініціатор публічних закупівель має перевіряти учасників на відповідність до вимог закону.  Для належної перевірки потрібна інформація з відкритих та доступних джерел, отримання якої з розрізнених реєстрів займає багато часу.

Додайте застосунок «Youcontrol» на головний екран
Натисніть load -> ‘Додати на початковий екран’