Повідомити про помилку або ідею
YouControl
logo youcontrol
УКР
youcontrol youcontrol
0 800 309 077
Дзвінок безкоштовний
УКР

Зареєструйтесь і перевірте 10 компаній безкоштовно, або отримайте консультацію по номеру 0 800 309 077.

Статті 9 вересня 2021 р.

Пандемічні підсумки: як змінилися 1000 провідних компаній України за доходами?

author

Доктор економічних наук, фінансовий аналітик YouControl

Поділитися:
Пандемічні підсумки: як змінилися 1000 провідних компаній України за доходами?

Як змінилася секторальна структура 1000 провідних компаній України за доходами після першого року карантинних обмежень пов’язаних з пандемією коронавірусу? Про це і не тільки, в ексклюзивній колонці для Mind

Одні сектори економіки посилюють свою роль за внеском у загальний чистий дохід першої тисячі лідерів українського ринку. Натомість, інші ‒ зазнають падіння як за кількістю "компаній-мільярдників", так і за сукупною часткою в сумарних доходах лідерів українського ринку.

Як стало відомо у результаті нещодавнього дослідження R&D-центру YouControl, серед ТОП 1000 найбільших компаній України за доходами, які загалом генерують близько половини доходів економіки, найбільш поширеними у 2020 році бути такі види економічної діяльності як: харчова промисловість (143 компанії), нафтогазовий сектор (118), електроенергетика (83) сільське господарство (77), роздрібна торгівля (66) та металургія (64).

Водночас, якщо порівняти вибірку найбільших компаній за підсумками 2020 року із результатами ТОП 1000 за позаминулий 2019 рік, то можна виявити 20% нових підприємств. Серед 206 компаній, які покинули ренкінг першої тисячі за доходами, 15 на даний час перебувають у процесі припинення чи зазнали банкрутства.

Внаслідок такого оновлення складу першої тисячі підприємств впродовж 2020 року, змінилась і кількість найбільших компаній від кожного сектора економіки.
 

Читати більше: "ТОП 1000 найбільших компаній України за доходами у 2020 році"


Трійка секторів-лідерів за приростом кількості компаній в ТОП 1000:

– Харчова промисловість ‒ розширила присутність на 23 компанії (у 2019 було 120 стало 143). Традиційна галузь, яка забезпечує макроекономічну стійкість України навіть у складні кризові часи. Адже попит на їжу залишається відносно стабільним як з боку внутрішніх, так і закордонних споживачів. 

– Фармацевтика ‒ поповнила склад ТОП 1000 на 14 компаній, що зовсім не дивно з огляду на ажіотажний попит на медичну продукцію, викликаний потужними хвилями коронавірусного захворювання та супутніми ускладненнями, до яких вони призвели. Як наслідок у 2019 році в когорту 1000 найбільших входило 35 компаній, а в 2020 уже 49.

– Будівництво ‒ активно розвивалось в Україні попри загальну рецесію економіки. Кількісний склад сектору в ренкінгу найбільших компаній збільшився на 11 (з 26 до 37). Будівельний бум на карантинному фоні був насамперед пов’язаний із державними програмами підтримки дорожнього будівництва. Найбільші компанії за виручкою займаються саме будівництвом доріг та автострад. Якщо говорити про менш представлений у ТОП 1000 сегмент житлового будівництва, то свій поки-що невеликий внесок у його розвиток вніс тренд на зростання обсягів іпотечного кредитування.

 

 

Решта секторів, по яким збільшилась кількість компаній-мільярдників за 2020 рік ‒ це торгівля автотранспортом, нерудна промисловість, роздрібна торгівля, фінанси тощо. Натомість, аж 33 компанії нафтогазового сектору покинули ренкінг ТОП 1000 за минулий рік. Вагомою причиною падіння виручки в секторі нафтогазу став минулорічний обвал цін на енергоносії на міжнародних товарних ринках. 

Зниження кількості найбільших підприємств також зафіксоване і в сферах сільського господарства (-22), оптової торгівлі (-8) та металургії (-7). 

Сукупні доходи обсягом близько 5 трильйонів гривень, які були отримані компаніями з ТОП 1000 за 2020 рік виявились на 2,7% нижчими ніж у 2019 році. Як бачимо, рецесія та руйнівні наслідки пандемії не оминули і великий бізнес.

При цьому не всі сектори економіки однаково постраждали від коронакризи, адже в окремих галузях спостерігалось і зростання чистих доходів як в абсолютному, так і відносному виразі.

 

 

З-поміж секторів економіки з найбільшим зниженням доходів виділяється нафтогазовий сектор. Внаслідок падіння минулорічної виручки Нафтогазу та світових цін на енергоносії нафтогазові компанії знизили свою частку у доходах ТОП 1000 компаній на 3,5 відсоткові пункти до 15,9%. Також дещо знизився внесок у доходи найбільших компаній оптової торгівлі, металургії та сільського господарства (-0,5 в.п.), транспорту і вуглевидобування (-0,4 в.п.), машинобудування та коксохімічної промисловості (-0,3 в.п.).

Лідерами росту за доходами за підсумками карантинного 2020 року стали найбільші компанії таких секторів економіки як:

 Електроенергетика (+1,4 в.п.), що пожинала плоди від зростання тарифів, тим самим збільшивши свою частку в сукупних доходах з 10,7% до 12,1%.

 Роздрібна торгівля (+1,1 в.п.), частка якої в доходах ТОП 1000 зросла до 10,4%. Товарооборот найбільших ритейлових мереж в Україні під час пандемії збільшився насамперед за рахунок різкого зростання продажу продуктів харчування, що пояснюється заміщенням попиту на їжу у ресторанах та кафе. Крім того, режим роботи з дому збільшив попит на товари широкого вжитку.

 Будівництво (+0,9 в.п.), сумарний чистий дохід найбільших компаній якого за 2020 рік склав 100,6 мільярди гривень (2% від усіх учасників ТОП 1000), тоді як у 2019 було згенеровано лише 57 млрд грн (1,1%).

Зростання внеску у чисті доходи від реалізації продукції ТОП 1000 відзначається і з боку підприємств сфери фармацевтики (+0,8 в.п.), харчової промисловості і тютюнової галузі (по +0,5 в.п.), а також торгівлі автотранспортом (+0,4 в.п.).

Для самостійного аналізу ринку з детальним переліком компаній за основним КВЕДом, регіоном розташування, датою реєстрації, виручкою тощо можна скористатися інструментом YouControl "Аналіз Ринків". Він допоможе виокремити конкретні підприємства по кожному з досліджуваних секторів економіки за обраними критеріями.

 

Поділитися:

Читайте також:

Статті 14 липня 2021 р.

Фінансовий моніторинг фізичних осіб: як не наразитися на штрафи

У 2020 році були внесені зміни до Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму". Відповідно до нових правил, суб'єкти первинного фінансового моніторингу (СПФМ) мають проводити перевірку своїх клієнтів. Тому фізосіб будуть перевіряти під час укладання угод та проведення фінансових операцій.

Статті 2 липня 2021 р.

І так зійде: шкідливі поради при роботі з контрагентами

Критичне мислення – корисний інструмент для прийняття рішень, "ексклюзивно" властивий людям, на відміну від комп'ютерів. Здатність брати інформацію під сумнів – основа творчості, аналізу, пошуку нових рішень, в тому числі в бізнесі. У цій статті розглянемо "альтернативні" підходи до роботи з контрагентами і ділової розвідки. Що, якщо…   1. Не перевіряти статус компанії.   ⚡️Чим ризикуєте:

Новини 1 липня 2021 р.

Моніторинг контрагентів: не втомлюється, нічого не забуває, не підводить

Моніторинг невпинно працює для вас 24/7, тримаючи руку на пульсі компаній. Ми допрацювали його, суттєво розширили функції та розповідаємо про його нові можливості! Спойлер: тепер сповіщення про зміни компаній та фізосіб можна отримувати в месенджери. Але це тільки одне з оновлень.   Моніторинг – це бот, що стежить за компаніями, фіксує зміни у відкритих реєстрах, формує для вас звіт, економить час і нічого не випускає з уваги.   Що саме робить Моніторинг?  

Додайте застосунок «Youcontrol» на головний екран
Натисніть load -> ‘Додати на початковий екран’