YouControl
logo youcontrol
УКР
youcontrol youcontrol
 • Рішення
 • Продукти
 • Ресурси
 • Компанія
 • Тарифи

Не знаєте з чого почати?

Наш консультант допоможе підібрати правильне рішення відповідно до ваших задач

Замовити дзвінок

Професійний розвиток з YouControl

Експертні дослідження, вебінари на найактуальніші теми, професійні курси з бізнес-розвідки та багато іншого

Читати дослідження YC
0 800 309 077
Дзвінок безкоштовний
УКР

Зареєструйтесь і перевірте 10 компаній безкоштовно, або отримайте консультацію по номеру 0 800 309 077.

Статті 28 вересня 2023 р.

Все що варто знати про фінансовий моніторинг

Поділитися:
Все що варто знати про фінансовий моніторинг

Процес дотримання вимог фінансового моніторингу викликає чимало запитань серед компаній і підприємців. Ми зібрали всі інформативні матеріали про фінмон у збірку тез з посиланнями на розгорнуті публікації. Тут ви знайдете відповіді на питання про фінансовий моніторинг в Україні.

 

Що таке фінансовий моніторинг

 

Фінансовий моніторинг можна окреслити як ​​правила виявлення та запобігання підозрілим фінансовим операціям. 

 

Першочергова мета – ​​дотримання прозорості та безпеки фінансових операцій. А також виявлення та запобігання тим, які можуть бути спрямовані на ухилення від сплати податків, відмивання грошей або фінансування тероризму.

 

Найповніше цілі та задачі фінансового моніторингу описує, а також регулює Закон України “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення”. 

 

До цього закону регулярно вносяться поправки, він встановлює вимоги та правила ідентифікації клієнтів, розмір та інші критерії фінансових операцій, які можуть привернути увагу суб’єктів фінансового моніторингу. 

 

Вимоги фінансового моніторингу в Україні встановлювали за світовими стандартами через необхідність адаптувати українське законодавство до європейського. Міжнародний банківський ринок вже звик контролювати та не допускати ризикових транзакцій і зловживань фінансовою системою. Ми детально розповідали, як ці процеси впроваджувалися регулятором та українськими фінустановами ще до офіційного прийняття Закону про фінмоніторинг.

 

Хто виконує фінансовий моніторинг?

 

Закон визначає “виконавців” (суб’єктів) фінансового моніторингу, за двома категоріями.

 

Первинні суб’єкти фінансового моніторингу – це всі суб'єкти господарювання, що надають фінансові послуги на території України. А саме:

 1. банки;

 2. страховики (перестраховики); 

 3. кредитні спілки; 

 4. ломбарди; 

 5. оператори поштового зв’язку; 

 6. аудитори; 

 7. бухгалтери; 

 8. адвокати; 

 9. нотаріуси та багато інших суб’єктів господарювання. Весь перелік зазначений у статті 6 відповідного Закону.

 

Державні суб’єкти фінансового моніторингу –  розробляють правила, якими мають керуватися первинні суб'єкти фінансового моніторингу, отримують інформацію від первинних та приймають кінцеві рішення. А саме:

 1. Національний банк України;

 2. Міністерство фінансів України;

 3. Міністерство юстиції України; 

 4. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку; 

 5. Міністерство цифрової трансформації України;

 6. Державна служба фінансового моніторингу України.

 

Хто підлягає фінансовому моніторингу?

 

Фінансовий моніторинг охоплює платежі юридичних осіб, ФОП та фізичних осіб. 

 

Перевіряють клієнтів організацій, що надають фінансові послуги.

Перевірка має бути здійснена стосовно всіх клієнтів, з якими встановлюються відносини, а також в інших випадках, визначених ст. 11 Закону про фінмон.

Навіть надання консультаційних чи разових послуг не звільняє суб’єктів первинного фінансового моніторингу від необхідності здійснення належної перевірки своїх клієнтів.

 

Один з наочних прикладів – фінансовий моніторинг страхових компаній. Детально про це – у статті “Фінансовий моніторинг в дії: досвід страховиків”.

 

Також суб’єкти фінмоніторингу повинні перевіряти своїх нових та наявних контрагентів: замовників, постачальників та інших партнерів. 


 

Щодо фізичних осіб, то їх мають перевіряти під час укладання угод та проведення фінансових операцій. Зокрема, при здійсненні оплати через платіжні системи на суму, що дорівнює чи перевищує 30 000 грн. Також, якщо за короткий період з одного рахунку здійснили декілька грошових переказів (навіть в межах порогової суми) – за певних умов це може слугувати приводом для перевірки фізичної особи.

 

Що саме перевіряють під час фінансового моніторингу?

 

Відповідно до законодавства, належна перевірка в межах фінансового моніторингу включає наступні процеси для юридичних осіб:

 • ідентифікація і верифікація компанії;

 • встановлення кінцевого бенефіціарного власника;

 • встановлення мети й характеру майбутніх ділових відносин або проведення фінансової операції;

 • проведення на постійній основі моніторингу ділових відносин і фінансових операцій;

 • регулярна перевірка, чи відповідають фінансові операції контрагента наявній про нього інформації;

 • забезпечення актуальності отриманих даних.

 

Для ідентифікації та верифікації фізичних осіб суб’єкти первинного фінансового моніторингу зокрема встановлюють: 

 • ПІБ;

 • дату народження;

 • реквізити паспорта (або іншого документа, що посвідчує особу);

 • номер рахунку, електронного гаманця;

 • унікальний обліковий номер фінансової операції при відсутності гаманця;

 • інші відомості.

 

Як війна вплинула на фінансовий моніторинг?

 

З початком війни з’явилися спрощені механізми здійснення фінансового моніторингу. 

Наразі, згідно з постановою Правління НБУ від 23.03.2022 № 60, банки не перевіряють джерела походження коштів, якщо клієнт вносить кошти готівкою з метою допомоги Збройним Силам України та у деяких інших випадках, детально викладених в статті “Фінмоніторинг під час війни: нюанси, ризики, наслідки”.

 

Відповідальність за невиконання вимог фінмоніторингу

 

​​Якщо суб'єкт первинного фінансового моніторингу не виконує або неналежно виконує вимоги законодавства, то до нього застосовують відповідні заходи впливу, зокрема: письмове застереження, анулювання ліцензії, покладення на СПФМ обов’язку відсторонення від роботи посадової особи такого СПФМ, штраф. Розмір штрафів може сягати для суб’єктів первинного фінансового моніторингу понад $3,5 млн. 

 

Детально можливі варіанти порушення фінмону та їх наслідки викладені в статті “Як отримати штраф з фінмону”.


 

Як підготуватися до перевірки в рамках фінмону?

 

З точки зору клієнтів, що підлягають перевіркам, найкраща тактика – це не уникати фінмоніторингу, а вчасно надати всю необхідну інформацію про себе (юридичну чи фізичну особу) та свої фінансові операції. Таким чином фінмон не стане проблемою, якщо вам нема що приховувати. 

 

Юридичні особи та ФОП можуть перевірити власне досьє у системі YouControl, зокрема звернути увагу на "Експрес-аналіз", де у вкладці "Фінансовий моніторинг" акцентовані саме ті фактори, які актуальні для фінансового моніторингу. 

 

Фізичні особи можуть скористатися  інструментом "YouControl People" і перевірити всю інформацію про себе, яка може потрапити в поле зору суб’єктів фінансового моніторингу.

 

З точки зору суб’єктів первинного фінансового моніторингу, необхідно знати, хто є вашим клієнтом. Важливо з'ясувати, якою є мета майбутніх ділових відносин та зміст фінансових операцій, які хоче отримати контрагент. У тому числі варто перевіряти, чи немає клієнтів у переліку осіб, пов’язаних з провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовано міжнародні санкції (перелік терористів). А також у списках осіб, щодо яких застосовані спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції). 

 

Тут також стане у пригоді Експрес-аналіз YouControl. Тут ви знайдете покрокову інструкцію з використання цього інструменту для фінансового моніторингу.

 

Інструменти для фінансового моніторингу

 

Компаніям варто дотримуватися належної обачності, застосовувати ризик-орієнтований підхід при перевірці контрагентів, використовувати надійні джерела даних та побудувати належну систему управління ризиками. 

 

🔗 Як спростити фінансовий моніторинг 

 

Це тим більше актуально, що фінансовий моніторинг "вбудований" у систему належної обачності, комплаєнсу, що має застосовуватися всіма суб'єктами господарювання. 

 

🔗 Курс "Фінансовий моніторинг в Україні" від YouControl.Academy з безплатним доступом.

Поділитися:

Читайте також:

Статті 31 грудня 2021 р.

Україна trend-setter відкритих даних Європи: яка роль бізнесу?

Напередодні новорічних свят Європейський портал відкритих даних опублікував результати щорічного дослідження Open Data Maturity 2021. Цього року Україна піднялася на 11 позицій в рейтингу і закріпилася на 6-му місці серед 34 країн Європи, з почесним статусом trend-setter. Рівень зрілості сфери відкритих даних – 94%. Чи все так чудово в Україні з відкритими даними насправді та як бізнес здатен впливати на розвиток цієї сфери ‒ розповів виданню Мind засновник і СЕО YouControl, Сергій Мільман

Новини 10 грудня 2021 р.

YouControl запустив безоплатний інструмент з перевірки учасників закупівель в один клік

З 1 січня 2022 року вступають в силу зміни до Закону України "Про Публічні закупівлі". До уповноважених з публічних закупівель застосовуватиметься персональна відповідальність: від штрафів до позбавлення волі. Для уникнення таких ситуацій, підвищення ефективності тендерних закупівель та здійснення громадського контролю, фахівці YouControl розробили спеціальний інструмент ‒ "Аналіз тендерів".

Новини 9 грудня 2021 р.

"Аналіз тендерів": ідеальний інструмент перевірки публічних закупівель від YouControl

"Аналіз тендерів" – новий безоплатний інструмент YouControl для перевірки учасників тендерів, виявлення несумлінних компаній та проведення чесних та вигідних закупівель.   Ініціатор публічних закупівель має перевіряти учасників на відповідність до вимог закону.  Для належної перевірки потрібна інформація з відкритих та доступних джерел, отримання якої з розрізнених реєстрів займає багато часу.

Додайте застосунок «Youcontrol» на головний екран
Натисніть load -> ‘Додати на початковий екран’