Повідомити про помилку або ідею
YouControl
logo youcontrol
УКР
youcontrol youcontrol
0 800 309 077
Дзвінок безкоштовний
УКР

Зареєструйтесь і перевірте 10 компаній безкоштовно, або отримайте консультацію по номеру 0 800 309 077.

Статті

«Вітаю вас, громадянин, збрехавши!»

23 березня 2020 р.

«Вітаю вас, громадянин, збрехавши!»

В яких ситуаціях потрібна перевірка фізичної особи, яку інформацію про неї можна дізнатися з відкритих джерел та як скористатися цими відомостями? Про це пише заступник директора з правових питань компанії YouControl, Данило Глоба, на ресурсі Юридична газета.

«Ви судите за костюмом? Ніколи не робіть цього. Ви можете помилитися. До того ж дуже сильно!», — закликав Булгаков зі сторінок «Майстра та Маргарити». Так, зовнішність і враження, яке хтось цілеспрямовано бажає створити, бувають дуже оманливими. Ретельна перевірка осіб допоможе відшукати в їхніх шафах іноді дуже неочікувані «скелети», які вони ретельно приховують від зовнішнього світу. Ці знахідки можуть бути як безневинними й нешкідливими, так і не з кращого боку охарактеризувати персону, викрити її справжню суть та наміри.

Наразі багато інформації можна отримати у відкритих джерелах (державних реєстрах). Також щоб зекономити час на пошук, можна скористатися спеціальними електронними сервісами, які збирають за вас цю інформацію. До прикладу, в системі YouControl з'явився окремий модуль для їх аналізу.

Коли ж може знадобитися перевірка фізичної особи? Наведемо приклади:

•  більш глобальна перевірка директора або ФОПа перед співпрацею;

•  оцінка кандидата на посаду або виявлення підозр у роботі наявного співробітника;

•  прийняття рішення банком про надання кредиту;

•  перевірка доказової бази «противника» чи формування власної під час підготовки до судового процесу як захисника, так і сторони позивача;

•  придбання у людини певного майна (дізнатися, чи воно реально їй належить);

•  уникнення ситуації з конфліктом інтересів під час вибору підрядника чи постачальника.

Це лише окремі приклади, коли перевірка людини є необхідною, що може запобігти подальшим проблемам (невдачі в суді, фінансовим чи репутаційним втратам).

Представники юридичного напрямку разом з HR‑працівниками, службами безпеки та банківськими працівниками надзвичайно часто зіштовхуються з потребою перевірки людей. Спробуємо розібратися, які саме дані про фізичних осіб можуть стати у нагоді юристам, адвокатам та суддям, а також в яких ситуаціях їх використовувати.

Паспорт, диплом, посвідчення

«Самі знаєте, людині без документів суворо забороняється існувати», — цими словами героя «Собачого серця» Шарікова саркастично наділив Булгаков. Так, бюрократія в Україні все ще на високому рівні, але в деяких ситуаціях без документів нікуди, адже вони є важливим доказом чи аргументом. Звичайно, якщо вони не сфальсифіковані чи вкрадені.

У відкритих джерелах чи за допомогою аналітичної системи можна перевірити головний документ, що засвідчує особу — паспорт. Сьогодні доступною є інформація з баз даних Міністерства внутрішніх справ (пошук серед викрадених і втрачених) та Державної міграційної служби (серед недійсних документів).

Це знадобиться, наприклад, під час перевірки наданих документів суду адвокатом чи свідком, які беруть участь у процесі, або в ситуації, коли до тендерної документації в закупівлі додаються, зокрема, паспортні дані. Тут варто перевірити, чи не фігурують вони зараз серед вкрадених або недійсних документів, адже у разі виявлення проблеми опісля договір може бути недійсним.

Перевірити у відкритих джерелах можна диплом. Порушення прав працівників, зокрема незаконне звільнення — явище не вкрай рідкісне. Наприклад, співробітнику заявили, що він недостатньо компетентний, а наявний у нього диплом може бути підробкою. У такому випадку людина може сміливо йти в суд. Адвокат на її захист надасть відомості з відкритих джерел (зокрема, з Реєстру документів про освіту) про те, що серія та номер диплому є в офіційній базі, він справжній, а не придбаний у шахраїв.

Переконатися, що перед вами справжній, не «самопроголошений» адвокат, якому дозволена практика, можна після перевірки його посвідчення через Єдиний реєстр адвокатів України. Ім'я чи номер свідоцтва, введені на сайті реєстру, одразу нададуть всі відповіді. Аналогічно можна вчинити з посвідченням представника Державної служби України з питань праці. На сайті відомства є перелік за областями працівників служби з номером посвідчення, фото, ПІБ та посадою. Тож якщо його виникають сумніви, чи справжній інспектор завітав у компанію, юристи можуть швидко перевірити.

Майно та декларації

«Квартирне питання лише зіпсувало людей», — констатував булгаківський Воланд у «Майстрі та Маргариті». Як раніше, так і нині питання майна (нерухомості, автівки) часто створює проблеми. Хтось готовий на порушення закону, щоб ним заволодіти, інші хочуть його приховати, а ще хтось, навпаки, приписує собі те, чим не володіє. Як перевірити реальний стан справ?

Уявімо, що чоловік чи жінка звернулися до суду з питанням щодо визначення місця проживання дитини. Він чи вона заявляють, що можуть забезпечити належні умови життя дитині, як аргумент наводять наявність у себе просторої квартири. Інша сторона, якщо це не так, може перевірити цю інформацію та надати докази обману. Знайти необхідні відомості можна в системі YouControl або в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (кабінеті електронних сервісів), окремі дані — в Публічній кадастровій карті України.

Ще один приклад. Людина, яка має борги чи інші зобов'язання, в суді заявляє, що у неї немає майна. Якщо квартиру чи авто виявити простіше, то довести її володіння виробами з дорогоцінних металів, коштовними годинниками чи цінним антикваріатом — вже складніше. У випадку з державним чиновником може стати в нагоді його декларація. В ній він має вказувати подібні речі, що цілком можна використати як доказ у суді для накладення арешту на це майно.

Борги, суди, люстрація, корупція та розшук

«На злочин не йдіть ніколи, проти кого б він не був спрямований. Доживіть до старості з чистими руками», — закликав Булгаков у «Собачому серці». Однак не всі тому слідують, а тому «руки» своїх контрагентів чи партнерів краще перевірити.

Наприклад, наявність боргів можна використати у двох аспектах. Захисник людини, проти якої розглядається справа, може навести їх як аргумент того, що з людини і так нічого взяти, та просити зменшити розмір фінансового покарання. Однак зазвичай такий факт про когось скоріше матиме негативний контекст. Сторона обвинувачення цю та іншу інформацію використає для створення негативної характеристики людини та як додаткові аргументи для її покарання. Загалом, серед того, що можна знайти у відкритих джерелах чи в аналітичній системі YouControl та долучити до «образу закононеслухняної людини», є така інформація:

•  податковий борг чи невиплата аліментів;

•  відкриті виконавчі провадження;

•  корупційні злочини;

•  державна зрада чи дезертирство;

•  виявлені критерії люстрації.

Додатково варто поцікавитися, чи не перебуває людина в розшуку. Якщо її розшукують правоохоронні органи — з цим зрозуміло. Проте якщо вона безвісти пропала, цим можуть скористатися шахраї. Наприклад, на неї можуть відкрити фіктивну фірму. Тоді в суді проти такого підприємства як доказ незаконної діяльності може бути наведений аргумент того, що його засновник зник задовго до реєстрації компанії та просто цим скористалися. Однак це за умови, що немає інших людей з такими ж даними (ПІБ), як у зниклої особи.

Також показовою під час перевірки людини може стати її судова історія. В чому раніше вона звинувачувалася та була визнана судом винною? Як часто та хто на неї позивався? Все це допоможе, наприклад, адвокату, якісно підготуватися до слухання та сформувати лінію захисту або нападу.

Зв'язки

«Ніхто не знав про наш зв'язок, за це я вам ручаюся, хоча так ніколи не буває», — такі думки були у булгаківського Майстра. Дійсно, все таємне стає явним. Не буває так, щоб не можна було знайти жодної нитки зв'язку навіть між тими, хто це наполегливо приховує.

Інформація про такі зв'язки може знадобитися, наприклад, у разі існування ризику виникнення конфлікту інтересів. Зокрема, може трапитися так, що адвокат, який представляє компанію чи людину в суді, є родичем засновника протилежної сторони процесу. Аналогічна ситуація може виникнути в іншій формі співпраці, якщо працівник, який займається закупівлями, замовляє товари в компанії, якою володіє його дружина. Все це можна відстежувати та вчасно запобігти наслідкам.

Також цікавими для розгляду можуть стати зв'язки людини чи її родичів з цілою фінансово-промисловою групою (ФПГ). Інформація про це може бути вагомим аргументом у справі про порушення економічної конкуренції, коли відомості про володіння певним підприємством чи інша причетність до нього є вкрай важливою.

Перевірка фізичної особи наразі не дуже складна справа. Багато інформації є у відкритих джерелах. Існують сервіси, які збирають більшість насправді важливої інформації про людину в одному місці та подають її у зручному форматі. Тож краще скористатися такими можливостями вчасно, щоб не стати жертвою «оцінки за костюмом».

Додайте застосунок «Youcontrol» на головний екран
Натисніть load -> ‘Додати на початковий екран’