Повідомити про помилку або ідею
YouControl
logo youcontrol
УКР

Зареєструйтесь і перевірте 10 компаній безкоштовно, або отримайте консультацію по номеру 0 800 309 077.

Статті

Відкриті дані: 10 фактів про їхню користь та... красу

23 жовтня 2019 р.

Відкриті дані: 10 фактів про їхню користь та...  красу

Відкриті дані дають основу для зміни світу на краще та навіть даруюють естетичне задоволення. А що ви знаєте про них та чи ні з чим їх не плутаєте?

Донедавна тотальна більшість даних, які генерує держава та навіть бізнес, не те щоб була під грифом “секретно”, але й ділитися ними не поспішали. І світовий тренд відкритості інформації змусив багато країн змінити таку ситуацію. З’явилося поняття “відкритих даних”, та не всі до кінця розуміють що це, плутають із “великими даними” тощо. Тож YouControl підготував 10 фактів про ці дані (Open Data), перелік яких пропонує одна із найавторитетніших організацій галузі – Open Data Institute. 

1. Відкриті дані – доступні кожному, їх можна вільно використовувати та обмінюватися. Так, це можуть робити всі без винятку! І будь для чого! Це може бути наукова сфера, розважальна, державна і навіть для особистих потреб. Це загальнодоступне “благо”.

2. Але відкриті дані повинні бути реально зручними для використання. Вони корисні, лише коли надаються так, що їх легко опрацювати та інтерпретувати. Потрібно, аби їхні розпорядники викладали їх у стандартизованому форматі, вказували на джерело та способи доступу до них.

3. “Відкриті дані” (Open Data) не є тотожним терміном до “великі дані” (Big Data). Однак великі дані також можуть бути відкритими. Коли люди говорять Big Data – мова про величезні масиви інформації. Це може бути й державна статистика, закрита для загального користування або дорогі для доступу. Тож це вже не будуть відкриті дані.   

4. Відкриті дані не мають відношення і до обміну даними. Тож якщо хтось має страх, що компанії, які мають, наприклад, чиїсь персональні дані, зроблять з них “відкриті” – це безпідставно. Обмін чи надання таких даних ніяк не передбачає їхню загальнодоступність.  Приватні дані завжди можуть бути відкритими лише у тому випадку, якщо ви людина сама вирішить ними поділитися або матиме це зробити за законом. 

5. Відкриті дані корисні для демократії. Наприклад, якщо громадяни знають деталі щодо роботи влади у своїй державі, про витрати із держбюджету, вони можуть притягти власних можновладців до відповідальності. Відкриті дані також можуть допомогти представникам держустанов вдосконалити свої плани, цілі для покращення життя людей, посилення економіки та підвищення екологічного стану.

6. Відкриті дані можуть допомогти боротися зі злочинністю. Саме вони колись, для прикладу, допомогли відслідковувати викрадені в Лондоні велосипеди, а у Ванкувері  дозволили поліції бути на крок попереду злочинців в багатьох ситуаціях.

7. Користуватись відкритими даними корисно для здоров’я. Деякі сервіси збирають інформацію про інгредієнти страв в ресторанах. Обираючи їх, ви можете бути впевнені, що їжа не викличе у вас алергію.

8. Відкриті дані можуть захистити життя. Зокрема, вони допомагають групам рятувальників  координувати надання допомоги в умовах гуманітарних катастроф.

9. Відкриті дані допомагають подорожувати містами та економити гроші. Є додатки, які  дозволяють знайти найшвидший і найдешевший спосіб дістатися від точки А до В. Є карти, що базуються саме на відкритих даних, і допомагають відслідковувати, зокрема, гуманітарні кризи у світі.

10. Відкриті дані – це просто гарно! Вони дозволяють створити запаморочливо красиві візуалізації часто складних речей. Наприклад, ось так, за радіолокаційними даними, виглядає повітряний рух над Європою в типовий літній день 2013 року. 

Та все це – досить загальне уявлення про те, яку користь приносять нам відкриті дані. 

А от чим вони допомагають у конкретних сферах діяльності, поділилися експерти YouControl:

Корпоративний конфлікт: відкриті дані — це козир у рукаві

Банки, відкриті дані та їх майбутнє

Відкриті дані у PR: пиши, аналізуй, захищайся

Відкриті дані для HR: як вони допоможуть перевірити кандидата?