Донедавна тотальна більшість даних, які генерує держава та навіть бізнес, не те щоб була під грифом “секретно”, але й ділитися ними не поспішали. І світовий тренд відкритості інформації змусив багато країн змінити таку ситуацію. З’явилося поняття “відкритих даних”, та не всі до кінця розуміють що це, плутають із “великими даними” тощо. Тож YouControl підготував 10 фактів про ці дані (Open Data), перелік яких пропонує одна із найавторитетніших організацій галузі – Open Data Institute.
1. Відкриті дані – доступні кожному, їх можна вільно використовувати та обмінюватися. Так, це можуть робити всі без винятку! І будь для чого! Це може бути наукова сфера, розважальна, державна і навіть для особистих потреб. Це загальнодоступне “благо”.
2. Але відкриті дані повинні бути реально зручними для використання. Вони корисні, лише коли надаються так, що їх легко опрацювати та інтерпретувати. Потрібно, аби їхні розпорядники викладали їх у стандартизованому форматі, вказували на джерело та способи доступу до них.
3. “Відкриті дані” (Open Data) не є тотожним терміном до “великі дані” (Big Data). Однак великі дані також можуть бути відкритими. Коли люди говорять Big Data – мова про величезні масиви інформації. Це може бути й державна статистика, закрита для загального користування або дорогі для доступу. Тож це вже не будуть відкриті дані.
4. Відкриті дані не мають відношення і до обміну даними. Тож якщо хтось має страх, що компанії, які мають, наприклад, чиїсь персональні дані, зроблять з них “відкриті” – це безпідставно. Обмін чи надання таких даних ніяк не передбачає їхню загальнодоступність. Приватні дані завжди можуть бути відкритими лише у тому випадку, якщо ви людина сама вирішить ними поділитися або матиме це зробити за законом.
5. Відкриті дані корисні для демократії. Наприклад, якщо громадяни знають деталі щодо роботи влади у своїй державі, про витрати із держбюджету, вони можуть притягти власних можновладців до відповідальності. Відкриті дані також можуть допомогти представникам держустанов вдосконалити свої плани, цілі для покращення життя людей, посилення економіки та підвищення екологічного стану.
6. Відкриті дані можуть допомогти боротися зі злочинністю. Саме вони колись, для прикладу, допомогли відслідковувати викрадені в Лондоні велосипеди, а у Ванкувері дозволили поліції бути на крок попереду злочинців в багатьох ситуаціях.
7. Користуватись відкритими даними корисно для здоров’я. Деякі сервіси збирають інформацію про інгредієнти страв в ресторанах. Обираючи їх, ви можете бути впевнені, що їжа не викличе у вас алергію.
8. Відкриті дані можуть захистити життя. Зокрема, вони допомагають групам рятувальників координувати надання допомоги в умовах гуманітарних катастроф.
9. Відкриті дані допомагають подорожувати містами та економити гроші. Є додатки, які дозволяють знайти найшвидший і найдешевший спосіб дістатися від точки А до В. Є карти, що базуються саме на відкритих даних, і допомагають відслідковувати, зокрема, гуманітарні кризи у світі.
10. Відкриті дані – це просто гарно! Вони дозволяють створити запаморочливо красиві візуалізації часто складних речей. Наприклад, ось так, за радіолокаційними даними, виглядає повітряний рух над Європою в типовий літній день 2013 року.
Та все це – досить загальне уявлення про те, яку користь приносять нам відкриті дані.
А от чим вони допомагають у конкретних сферах діяльності, поділилися експерти YouControl:
Корпоративний конфлікт: відкриті дані — це козир у рукаві
Банки, відкриті дані та їх майбутнє
Відкриті дані у PR: пиши, аналізуй, захищайся
Відкриті дані для HR: як вони допоможуть перевірити кандидата?
Читайте також:
Статті 31 грудня 2021 р.
Україна trend-setter відкритих даних Європи: яка роль бізнесу?
Напередодні новорічних свят Європейський портал відкритих даних опублікував результати щорічного дослідження Open Data Maturity 2021. Цього року Україна піднялася на 11 позицій в рейтингу і закріпилася на 6-му місці серед 34 країн Європи, з почесним статусом trend-setter. Рівень зрілості сфери відкритих даних – 94%. Чи все так чудово в Україні з відкритими даними насправді та як бізнес здатен впливати на розвиток цієї сфери ‒ розповів виданню Мind засновник і СЕО YouControl, Сергій Мільман
Новини 10 грудня 2021 р.
YouControl запустив безоплатний інструмент з перевірки учасників закупівель в один клік
З 1 січня 2022 року вступають в силу зміни до Закону України "Про Публічні закупівлі". До уповноважених з публічних закупівель застосовуватиметься персональна відповідальність: від штрафів до позбавлення волі. Для уникнення таких ситуацій, підвищення ефективності тендерних закупівель та здійснення громадського контролю, фахівці YouControl розробили спеціальний інструмент ‒ "Аналіз тендерів".
Новини 9 грудня 2021 р.
"Аналіз тендерів": ідеальний інструмент перевірки публічних закупівель від YouControl
"Аналіз тендерів" – новий безоплатний інструмент YouControl для перевірки учасників тендерів, виявлення несумлінних компаній та проведення чесних та вигідних закупівель. Ініціатор публічних закупівель має перевіряти учасників на відповідність до вимог закону. Для належної перевірки потрібна інформація з відкритих та доступних джерел, отримання якої з розрізнених реєстрів займає багато часу.