Повідомити про помилку або ідею
YouControl
logo youcontrol
УКР
youcontrol youcontrol
0 800 309 077
Дзвінок безкоштовний
УКР

Зареєструйтесь і перевірте 10 компаній безкоштовно, або отримайте консультацію по номеру 0 800 309 077.

ukraine map
Дані для стратегічного аналізу ринку — в YouControl
Інший погляд на ринок з YouControl
Дані для стратегічного аналізу ринку — в YouControl
Статті 5 січня 2022 р.

Перевірка публічних закупівель: як виявити несумлінних конкурентів

Поділитися:
Перевірка публічних закупівель: як виявити несумлінних конкурентів

Концепція тендеру передбачає чесну конкуренцію. Але на практиці саме тут нерідко застосовуються приховані хитрощі. Тому учасників публічних закупівель перевіряють так само, як будь-яких інших контрагентів. У статті розповідаємо, як зробити це ефективно.

 

Кожен ініціатор процедури закупівлі має перевірити учасників конкурсу на відповідність до закону. Особливо актуальним це є для державних підприємств-замовників публічних закупівель. Відповідно до статей 11 та 17 Закону України "Про публічні закупівлі", організатор повинен відмовити в участі тим, хто не відповідає вимогам закону. Щоб виявити ці порушення, потрібно перевірити кожного, хто бере участь у конкурсі.

Перевірка має чітку мету: замовник (ініціатор закупівлі) має переконатися, що юридичні та фізичні особи, які беруть участь у процедурі закупівлі, відповідають вимогам, зазначеним у статті 17 Закону України "Про публічні закупівлі". А вимог цих чимало: перелік із 13 факторів, від зв'язку з іншими учасниками процедури закупівлі до використання дитячої праці.

 

Чи потрібна ретельна перевірка закупівель? Судова практика

 

Історія тендеру UA-2019-11-18-001979-c почалася майже два роки тому. Західний офіс державної аудиторської служби України розпочав моніторинг закупівлі на підставі індикатора ризиків RISK 1-5-2.

Виявилося, що учасник заборгував податковій, що є порушенням вимог закону. За статтею 17, організатор відмовив йому в участі та відхилив тендерну пропозицію. Учасник подав апеляцію, щоб поновити свої права у конкурсі. Справа досі не закрита. Вона могла й не розпочатися, якби замовник закупівлі перевірив усіх учасників ще на етапі подання заявок на участь.

Інший випадок ще більш виразно ілюструє необхідність перевірки учасників закупівлі. Учасник тендеру надав підроблені документи, хоча насправді не відповідав критеріям участі у закупівлі. Протягом останніх трьох років учасник притягувався до відповідальності за порушення, передбачене п. 4 ч.2 ст. 6, п.1 ст. 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції". Замовник аукціону, не перевіривши справжність документів, ухвалив пропозицію цього учасника і порушив статті Закону України "Про публічні закупівлі".

Коли порушення розкрилося, замовник відхилив пропозицію учасника-порушника. Той своєю чергою посилався на відсутність чітких вимог з боку ініціатора закупівлі. 

 

Результати конкурсу скасовано після розгляду справи у суді. У його рішенні зазначено:

"… Чинним законодавством не передбачено глибини перевірки, яку має проводити замовник при дослідженні тендерних пропозицій у процедурі їх розгляду. Однак поверхневе дослідження також є неприпустимим. Оцінка тендерних пропозицій у процедурі визнання переможця торгів не може проводитись лише на підставі візуального огляду документів без оцінки правдивості наданих учасниками документів. Безумовно, таку оцінку необхідно давати на основі інформації, доступної замовнику".

 

Простіше кажучи, поверхова перевірка учасників закупівлі неприпустима. І навіть якщо глибина перевірки не обумовлена законом, перевірка учасників закупівлі – справа рук організаторів. І самих учасників, якщо вони не хочуть опинитися у неоднозначній ситуації.

 

Інструменти та способи аналізу публічних закупівель

 

Знайти інформацію, згадану вище, можна у відкритих реєстрах. У державному реєстрі осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення, ЄДР та санкційних списках.

На практиці структура та робота джерел даних ускладнює отримання інформації. Наприклад, щоб отримати дані з реєстру корупціонерів, потрібно скористатися електронним підписом для входу, потім подати запит. В результаті пошуку буде завантажено архів з особистою довідкою та цифровим підписом НАЗК. Інформацію з нього ви зможете читати та аналізувати. 

За схожим принципом працюють інші реєстри. Також потрібно враховувати їхню уповільнену роботу через періодичне перевантаження запитами.

Якщо часу на це немає, перевірка виходить поверхневою, і можна пропустити важливі дані.

 

"Аналіз тендерів" від YouControl спростить завдання щодо перевірки учасника публічної закупівлі. Він враховує всі фактори, що впливають на законність участі у торгах:

Корупційні правопорушення юридичних та фізичних осіб;

Штрафи АМКУ;

Судові спори, пов'язані з посадовими особами;

Зв'язки з учасниками тендеру;

Банкрутство;

Відсутність бенефіціарів;

Санкції фізосіб;

Відсутність антикорупційної програми;

Використання дитячої праці;

Борги фізосіб.

 

Враховується і тип, і важливість чинників. Користувач може позначати різні фактори найважливішими, і система насамперед сигналізуватиме про їх наявність.

 

Навіщо потрібний спеціальний інструмент для аналізу тендерів

 

"Аналіз тендерів" об'єднує та автоматизує все, що довелося б перевіряти вручну. Це заощаджує час та синхронізує всі необхідні кроки, оскільки спрямоване саме на перевірку учасників держзакупівель.

На відміну від інструментів інших сервісів та систем, аналіз від YouControl націлений саме на запобігання ризикам, а не лише збір даних. І миттєво виявляє зв'язки між переможцем та іншими учасниками тендерів як у теперішньому, так і минулому. Таким чином, замовник може оперативно підтвердити або спростувати відповідність учасника, щоб прийняти обґрунтоване рішення щодо співпраці.

Перевірити учасників тендеру може не лише організатор, а й будь-хто з учасників. І якщо виграв ваш конкурент, знайти порушення і домогтися перегляду результатів на свою користь. Отже, перевірка – це ще й спосіб не упустити прибуток. Закладений в ідею тендеру принцип вільної конкуренції зберігається, але у ваших силах проконтролювати його дотримання.


Перевірити учасників тендеру зараз.

Поділитися:

Читайте також:

Статті 31 грудня 2021 р.

Україна trend-setter відкритих даних Європи: яка роль бізнесу?

Напередодні новорічних свят Open Data Maturity 2021. Цього року Україна піднялася на 11 позицій в рейтингу і закріпилася на 6-му місці серед 34 країн Європи, з почесним статусом Мind засновник і СЕО YouControl, Сергій Мільман.     Темпи відкриття наборів даних в Україні не дозволяють сказати, що ми топчимося на місці, але й для ракетного старту цього відверто кажучи недостатньо.

Новини 10 грудня 2021 р.

YouControl запустив безоплатний інструмент з перевірки учасників закупівель в один клік

З 1 січня 2022 року вступають в силу зміни до Закону України "Про Публічні закупівлі". До уповноважених з публічних закупівель застосовуватиметься персональна відповідальність: від штрафів до позбавлення волі. Для уникнення таких ситуацій, підвищення ефективності тендерних закупівель та здійснення громадського контролю, фахівці YouControl розробили спеціальний інструмент ‒ "Аналіз тендерів".

Новини 9 грудня 2021 р.

"Аналіз тендерів": ідеальний інструмент перевірки публічних закупівель від YouControl

"Аналіз тендерів" – новий інструмент YouControl для перевірки учасників тендерів, виявлення несумлінних компаній та проведення чесних та вигідних закупівель.   Ініціатор публічних закупівель має перевіряти учасників на відповідність до вимог закону.  Для належної перевірки потрібна інформація з відкритих та доступних джерел, отримання якої з розрізнених реєстрів займає багато часу.

Додайте застосунок «Youcontrol» на головний екран
Натисніть load -> ‘Додати на початковий екран’