YouControl
logo youcontrol
УКР
youcontrol youcontrol
 • Рішення
 • Продукти
 • Ресурси
 • Компанія
 • Тарифи

Не знаєте з чого почати?

Наш консультант допоможе підібрати правильне рішення відповідно до ваших задач

Замовити дзвінок

Професійний розвиток з YouControl

Експертні дослідження, вебінари на найактуальніші теми, професійні курси з бізнес-розвідки та багато іншого

Читати дослідження YC
0 800 309 077
Дзвінок безкоштовний
УКР

Зареєструйтесь і перевірте 10 компаній безкоштовно, або отримайте консультацію по номеру 0 800 309 077.

Статті 21 вересня 2023 р.

Належна податкова обачність в Експрес-аналізі YouControl

Повне досьє на кожну компанію України

Поділитися:
Належна податкова обачність в Експрес-аналізі YouControl

Податкова може блокувати податкові накладні, якщо платник співпрацює із сумнівними компаніями. Блокування можна уникнути, якщо проявляти "належну податкову обачність". У цій статті пояснюємо, що означає проявляти належну податкову обачність. 

 

Поняття "належної обачності" запровадили в українське законодавство в рамках "малої податкової реформи". Закон України № 466–IX вносить зміни до статті 112 ПКУ, які покладають на податковий орган обов’язок довести вину платника в податковому правопорушенні через "недостатні вжиті заходи у зв’язку з неналежною обачністю в діях платників". Тобто податкова має довести вину платників у вчиненні податкового правопорушення через недостатні вжиті ними заходи, які має бути розкрито через нерозумність, недобросовісність і неналежну обачність. Водночас термінм "належна обачність", "розумність" і "добросовісність" кодекс не розкриває. 

 

Кожна компанія та підприємець у господарських відносинах повинні вживати всіх заходів, щоб, у разі потреби, довести податковій або суду свою добросовісність. 

Наприклад, компанія "Х" проводить багатомільйонну операцію з ПДВ за контрактом із компанією "Y". В компанії "Х" немає жодних проблем із податковою. Компанія "Y" – неблагонадійна. У неї податковий борг, директор або інші учасники фігурують у кримінальних провадженнях. Податкова заблокує податкову накладну (або розрахунок коригування). Компанія "Х" звернеться до суду. Податкова буде намагатися довести в суді, що фірма "Х" вчинила податкове правопорушення, через неналежну обачність. 

Перспективи позитивного судового результату в цьому випадку є вкрай низькими. Існує судова практика, з якою суди фактично розширюють відповідальність платників податків щодо попередньої перевірки контрагента. Компанія "Х" не перевірила попередньо контрагента, чим порушила принцип належної обачності.

 

Усе це означає, що добросовісним платникам податків необхідно самостійно подбати про підготовку доказової бази, що підтверджує прояв належної обачності у роботі з контрагентами. Належна податкова обачність – це єдина законна передумова отримання податкової вигоди. Зокрема, відшкодування ПДВ.

 

Належна обачність в автоматичному режимі з YouControl

 

Щоб оптимізувати та автоматизувати процес застосування належної обачності – ми додали до Експрес-аналізу окрему вкладку "Податкова обачність". У вкладці актуалізуються саме ті фактори, на які насамперед звертають увагу під час податкових перевірок. Нова вкладка допомагає сформувати доказ вашого відповідального підходу до вибору контрагентів, який можна показати податковій або суду. 

Фактори податкової обачності враховують 75 факторів ризику. Наприклад:

 • дефекти в правовому статусі. Реєстрація на адресу масової реєстрації або на тимчасово окупованій території, короткий період існування, відсутність керівників/учасників;

 • часті зміни керівників, засновників, учасників, видів діяльності;

 • фігурування в кримінальних провадженнях;

 • офшорний статус засновників/учасників, відсутність кінцевих бенефіціарних власників, складна структура власності;

 • національні/міжнародні санкції;

 • ризикові операційні ознаки – відсутність активів, персоналу.


 

В червні 2023 року Державна Податкова Служба видала Наказ у якому  рекомендує використовувати YouControl податковим органам для визначення операцій, що здійснювались компаніями з контрагентами – нерезидентами та належності до міжнародної групи компаній.

 

Коли потрібно виявляти належну обачність

 

Належну обачність варто проявляти постійно, працюючи з партнерами, постачальниками та клієнтами у звичному режимі. Докази належної обачності можуть стати в нагоді в будь-який момент:

 • при проведенні операцій із постачання товарів та послуг;

 • при податковій перевірці контрагента – щоб уникнути зустрічної перевірки;

 • при "стандартній" документальній перевірці, щоби показати, що ви співпрацюєте з перевіреними контрагентами;

 • у судовому розгляді, щоби довести відсутність порушення вимог щодо належної обачності.


 

Читайте також: "Ризики співпраці з неплатниками податків"

 

Перевірити контрагента

 

Поділитися:

Читайте також:

Статті 31 грудня 2021 р.

Україна trend-setter відкритих даних Європи: яка роль бізнесу?

Напередодні новорічних свят Європейський портал відкритих даних опублікував результати щорічного дослідження Open Data Maturity 2021. Цього року Україна піднялася на 11 позицій в рейтингу і закріпилася на 6-му місці серед 34 країн Європи, з почесним статусом trend-setter. Рівень зрілості сфери відкритих даних – 94%. Чи все так чудово в Україні з відкритими даними насправді та як бізнес здатен впливати на розвиток цієї сфери ‒ розповів виданню Мind засновник і СЕО YouControl, Сергій Мільман

Новини 10 грудня 2021 р.

YouControl запустив безоплатний інструмент з перевірки учасників закупівель в один клік

З 1 січня 2022 року вступають в силу зміни до Закону України "Про Публічні закупівлі". До уповноважених з публічних закупівель застосовуватиметься персональна відповідальність: від штрафів до позбавлення волі. Для уникнення таких ситуацій, підвищення ефективності тендерних закупівель та здійснення громадського контролю, фахівці YouControl розробили спеціальний інструмент ‒ "Аналіз тендерів".

Новини 9 грудня 2021 р.

"Аналіз тендерів": ідеальний інструмент перевірки публічних закупівель від YouControl

"Аналіз тендерів" – новий безоплатний інструмент YouControl для перевірки учасників тендерів, виявлення несумлінних компаній та проведення чесних та вигідних закупівель.   Ініціатор публічних закупівель має перевіряти учасників на відповідність до вимог закону.  Для належної перевірки потрібна інформація з відкритих та доступних джерел, отримання якої з розрізнених реєстрів займає багато часу.

Додайте застосунок «Youcontrol» на головний екран
Натисніть load -> ‘Додати на початковий екран’