Повідомити про помилку або ідею
YouControl
logo youcontrol
УКР
youcontrol youcontrol
0 800 309 077
Дзвінок безкоштовний
УКР

Зареєструйтесь і перевірте 10 компаній безкоштовно, або отримайте консультацію по номеру 0 800 309 077.

Статті 28 листопада 2019 р.

Місія “Надійний банк”: рейтинги, BankFinScore, аналіз репутації та обіцянок

Поділитися:
Місія “Надійний банк”: рейтинги, BankFinScore, аналіз репутації та обіцянок

Обрати надійний банк просто. Пропонуємо гайд, на що звертати увагу при його оцінці. 

Американський гуморист жартував, що найнадійніший спосіб подвоїти свої гроші – це скласти їх навпіл і вкласти в гаманець. Така думка має чимало прихильників, які отримали власний негативний досвід співпраці з банками чи бачили приклади інших людей і навіть представників бізнесу. Пересторога – це насправді непогано, на відміну від сліпої довіри. Однак підхід до фінансів має бути раціональним, а не емоційним, який базується лише на страху. 

Головні зміни у ставленні до банків відбулися в українців після кризи та потужного банкопаду, коли ледь не кожен другий банк блискавично ставав неплатоспромжним. Частину заощаджень люди вивели в готівку і, як в старі добрі часи, поклали “під матраци”. Інші вкладники перевели свої кошти в стабільніші банки, зокрема державні чи з іноземним капіталом. Хоча, звичайно, є й сміливці, які в гонитві за вищими відсотками чи іншими привабливими пропозиціями співпрацюють з менш стійкими фінустановами. Часто саме зручність, зокрема технологічна, та вигідність стає вирішальною. Та її потрібно обов’язково співвіднести і з надійністю банку.  

Тут постає головне питання. А як же визначити, що банк надійний і ризики при роботі з ним мінімальні? І якщо у великої компанії є окремі працівники, відповідальні за це питання, то приватному клієнту чи дрібному підприємцю така задача може стати непосильною. Більшості звичайних людей чи навіть тим, хто має відношення до бізнесу, важко розібратися в складній термінології та різних підходах до оцінки банків. То як же навіть без профільної освіти вирішити цю проблему? На що ж звернути увагу при виборі фінустанови, в якій плануєте відкривати рахунок, брати кредит чи розміщувати депозит? 

Перший крок, який допоможе зрозуміти загальну картину – подивіться індивідуальний кредитний рейтинг банків від спеціалізованих установ (рейтингових агентств). Дані можна знайти на сайтах цих агенцій. А їх перелік пропонує Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Якщо у банка рейтинг ААА, тобто найвищий, – рівень його надійності досить великий, а потенціал банкрутства – дуже низький. Рейтинг BB і нижче – не надто позитивний результат, який говорить про фінансову слабкість фінустанови. Головна пересторога орієнтуватися на кредитний рейтинг банку в тому, що кожна агенція має власну методику та жорсткість критеріїв їхньої оцінки. Тож рейтинг від одного агентства неможливо буде порівняти із результатами іншого, а якщо так від незнання зробити – це може ввести в оману.

Другий крок, який дозволить заглибитися в банківський світ глибше – знайдіть рейтинги банків, сформовані на основі публічної інформації. Їх розробляють аналітики, а публікуються вони у різних ЗМІ. Перевагою є те, що в них більшість усіх банків ринку порівнюється за однаковими критеріями. Також вони незалежні і прості у використанні (чим вище в таблиці знаходиться банк, тим він надійніший). Хоча при цьому такі рейтинги мають менше даних для аналізу. Зокрема, в них не використовується конфіденційна інформація, як у рейтингових агентств. Та й через відмінні методики окремих аналітиків рейтинги можуть досить сильно відрізнятися і виводити в ТОП різні банки. 

Загалом у формуванні переліку надійних банків дуже важливий комплексний підхід, який би дав можливість оцінити банк з різних сторін. Саме такий підхід обрали розробники інструменту BankFinScore від YouControl і звернення до нього є третім важливим кроком перевірки банку. Він пропонує користувачам системи безкоштовно і навіть без реєстрації отримати ренкінг ТОП-40 українських банків, проаналізованих за 25 критеріями. Серед цих критеріїв – 12 нормативів НБУ, 12 традиційних розрахункових показників надійності і тип основних бенефіціарів. Інструмент визначає рівень стійкості та надійності банку, оцінюючи їх від А (дуже фінансово “здоровий” банк) до D (банк з нижчим рівнем фінансової стійкості). Якщо із оцінкою А все зрозуміло, то індекс D – теж загалом не вирок і він вказує не на абсолютний поганий стан банку, а дає йому оцінку порівняно з іншими гравцями ринку. В умовах стабільності ці банки теж матимуть всі шанси на те, аби забезпечити гідну співпрацю своїм клієнтам. 

Читати більше: Не в банку, а в банк: ТОП-13 найнадійніших банків України

Попередні три кроки дають комплексні рішення щодо оцінки банків та визначення їхньої надійності. Тим же потенційним клієнтам, котрі прагнуть ще й самостійно проаналізувати цікаві для співпраці фінустанови, варто звернути увагу на: 

•  Депозитні ставки, “гучні обіцянки” та сумнівну бізнес-модель – чи не надто вигідні умови, високі процентні ставки пропонує банк (може говорити про не найкращий стан справ установи)? Чи не є його реклама більше схожою на пастку для довірливих, а схема роботи – на фінансову піраміду чи “банк-грошесмок”, більшість яких пішла на дно під час банкопаду? 

•  Власників та кінцевих бенефіціарів – чи входить установа до міжнародних європейських банківських груп (часто запорука стабільності), чи має український капітал? Державний банк (більше шансів на збереження коштів) чи приватний? 

•  “Інформаційний слід” банку – яка його репутація, тональність публікацій в ЗМІ, відгуки, чи є скандали та гучні суди?

•  Нефінансові ознаки ризикованості банку – чи потрапили акціонери до санкційних списків, чи є податковий або інші борги, зокрема за виконавчими провадженнями, чи не помічені часті зміни назви або керівників банку? Ці та інші фактори аналізує модуль “Експрес-аналіз” в YouControl.

Читати більше: Усе про Експрес-аналіз. Інструкція

Маючи усю інформацію, запропоновану вище, для оцінки банку, важко буде помилитися із вибором справді надійної установи. Ті, банки, що за більшістю рейтингів та за додатковими критеріями опиняться в ТОПі, скоріш за все не розчарують своїх клієнтів.

Поділитися:

Читайте також:

Статті 31 грудня 2021 р.

Україна trend-setter відкритих даних Європи: яка роль бізнесу?

Напередодні новорічних свят Open Data Maturity 2021. Цього року Україна піднялася на 11 позицій в рейтингу і закріпилася на 6-му місці серед 34 країн Європи, з почесним статусом Мind засновник і СЕО YouControl, Сергій Мільман.     Темпи відкриття наборів даних в Україні не дозволяють сказати, що ми топчимося на місці, але й для ракетного старту цього відверто кажучи недостатньо.

Новини 10 грудня 2021 р.

YouControl запустив безоплатний інструмент з перевірки учасників закупівель в один клік

З 1 січня 2022 року вступають в силу зміни до Закону України "Про Публічні закупівлі". До уповноважених з публічних закупівель застосовуватиметься персональна відповідальність: від штрафів до позбавлення волі. Для уникнення таких ситуацій, підвищення ефективності тендерних закупівель та здійснення громадського контролю, фахівці YouControl розробили спеціальний інструмент ‒ "Аналіз тендерів".

Новини 9 грудня 2021 р.

"Аналіз тендерів": ідеальний інструмент перевірки публічних закупівель від YouControl

"Аналіз тендерів" – новий безоплатний інструмент YouControl для перевірки учасників тендерів, виявлення несумлінних компаній та проведення чесних та вигідних закупівель.   Ініціатор публічних закупівель має перевіряти учасників на відповідність до вимог закону.  Для належної перевірки потрібна інформація з відкритих та доступних джерел, отримання якої з розрізнених реєстрів займає багато часу.

Додайте застосунок «Youcontrol» на головний екран
Натисніть load -> ‘Додати на початковий екран’