Повідомити про помилку або ідею
YouControl
logo youcontrol
УКР
youcontrol youcontrol
0 800 309 077
Дзвінок безкоштовний
УКР

Зареєструйтесь і перевірте 10 компаній безкоштовно, або отримайте консультацію по номеру 0 800 309 077.

Статті

Місія “Надійний банк”: рейтинги, BankFinScore, аналіз репутації та обіцянок

28 листопада 2019 р.

Місія “Надійний банк”: рейтинги, BankFinScore, аналіз репутації та обіцянок

Обрати надійний банк просто. Пропонуємо гайд, на що звертати увагу при його оцінці. 

Американський гуморист жартував, що найнадійніший спосіб подвоїти свої гроші – це скласти їх навпіл і вкласти в гаманець. Така думка має чимало прихильників, які отримали власний негативний досвід співпраці з банками чи бачили приклади інших людей і навіть представників бізнесу. Пересторога – це насправді непогано, на відміну від сліпої довіри. Однак підхід до фінансів має бути раціональним, а не емоційним, який базується лише на страху. 

Головні зміни у ставленні до банків відбулися в українців після кризи та потужного банкопаду, коли ледь не кожен другий банк блискавично ставав неплатоспромжним. Частину заощаджень люди вивели в готівку і, як в старі добрі часи, поклали “під матраци”. Інші вкладники перевели свої кошти в стабільніші банки, зокрема державні чи з іноземним капіталом. Хоча, звичайно, є й сміливці, які в гонитві за вищими відсотками чи іншими привабливими пропозиціями співпрацюють з менш стійкими фінустановами. Часто саме зручність, зокрема технологічна, та вигідність стає вирішальною. Та її потрібно обов’язково співвіднести і з надійністю банку.  

Тут постає головне питання. А як же визначити, що банк надійний і ризики при роботі з ним мінімальні? І якщо у великої компанії є окремі працівники, відповідальні за це питання, то приватному клієнту чи дрібному підприємцю така задача може стати непосильною. Більшості звичайних людей чи навіть тим, хто має відношення до бізнесу, важко розібратися в складній термінології та різних підходах до оцінки банків. То як же навіть без профільної освіти вирішити цю проблему? На що ж звернути увагу при виборі фінустанови, в якій плануєте відкривати рахунок, брати кредит чи розміщувати депозит? 

Перший крок, який допоможе зрозуміти загальну картину – подивіться індивідуальний кредитний рейтинг банків від спеціалізованих установ (рейтингових агентств). Дані можна знайти на сайтах цих агенцій. А їх перелік пропонує Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Якщо у банка рейтинг ААА, тобто найвищий, – рівень його надійності досить великий, а потенціал банкрутства – дуже низький. Рейтинг BB і нижче – не надто позитивний результат, який говорить про фінансову слабкість фінустанови. Головна пересторога орієнтуватися на кредитний рейтинг банку в тому, що кожна агенція має власну методику та жорсткість критеріїв їхньої оцінки. Тож рейтинг від одного агентства неможливо буде порівняти із результатами іншого, а якщо так від незнання зробити – це може ввести в оману.

Другий крок, який дозволить заглибитися в банківський світ глибше – знайдіть рейтинги банків, сформовані на основі публічної інформації. Їх розробляють аналітики, а публікуються вони у різних ЗМІ. Перевагою є те, що в них більшість усіх банків ринку порівнюється за однаковими критеріями. Також вони незалежні і прості у використанні (чим вище в таблиці знаходиться банк, тим він надійніший). Хоча при цьому такі рейтинги мають менше даних для аналізу. Зокрема, в них не використовується конфіденційна інформація, як у рейтингових агентств. Та й через відмінні методики окремих аналітиків рейтинги можуть досить сильно відрізнятися і виводити в ТОП різні банки. 

Загалом у формуванні переліку надійних банків дуже важливий комплексний підхід, який би дав можливість оцінити банк з різних сторін. Саме такий підхід обрали розробники інструменту BankFinScore від YouControl і звернення до нього є третім важливим кроком перевірки банку. Він пропонує користувачам системи безкоштовно і навіть без реєстрації отримати ренкінг ТОП-40 українських банків, проаналізованих за 25 критеріями. Серед цих критеріїв – 12 нормативів НБУ, 12 традиційних розрахункових показників надійності і тип основних бенефіціарів. Інструмент визначає рівень стійкості та надійності банку, оцінюючи їх від А (дуже фінансово “здоровий” банк) до D (банк з нижчим рівнем фінансової стійкості). Якщо із оцінкою А все зрозуміло, то індекс D – теж загалом не вирок і він вказує не на абсолютний поганий стан банку, а дає йому оцінку порівняно з іншими гравцями ринку. В умовах стабільності ці банки теж матимуть всі шанси на те, аби забезпечити гідну співпрацю своїм клієнтам. 

Читати більше: Не в банку, а в банк: ТОП-13 найнадійніших банків України

Попередні три кроки дають комплексні рішення щодо оцінки банків та визначення їхньої надійності. Тим же потенційним клієнтам, котрі прагнуть ще й самостійно проаналізувати цікаві для співпраці фінустанови, варто звернути увагу на: 

•  Депозитні ставки, “гучні обіцянки” та сумнівну бізнес-модель – чи не надто вигідні умови, високі процентні ставки пропонує банк (може говорити про не найкращий стан справ установи)? Чи не є його реклама більше схожою на пастку для довірливих, а схема роботи – на фінансову піраміду чи “банк-грошесмок”, більшість яких пішла на дно під час банкопаду? 

•  Власників та кінцевих бенефіціарів – чи входить установа до міжнародних європейських банківських груп (часто запорука стабільності), чи має український капітал? Державний банк (більше шансів на збереження коштів) чи приватний? 

•  “Інформаційний слід” банку – яка його репутація, тональність публікацій в ЗМІ, відгуки, чи є скандали та гучні суди?

•  Нефінансові ознаки ризикованості банку – чи потрапили акціонери до санкційних списків, чи є податковий або інші борги, зокрема за виконавчими провадженнями, чи не помічені часті зміни назви або керівників банку? Ці та інші фактори аналізує модуль “Експрес-аналіз” в YouControl.

Читати більше: Усе про Експрес-аналіз. Інструкція

Маючи усю інформацію, запропоновану вище, для оцінки банку, важко буде помилитися із вибором справді надійної установи. Ті, банки, що за більшістю рейтингів та за додатковими критеріями опиняться в ТОПі, скоріш за все не розчарують своїх клієнтів.

Додайте застосунок «Youcontrol» на головний екран
Натисніть load -> ‘Додати на початковий екран’