Повідомити про помилку або ідею
YouControl
logo youcontrol
УКР
youcontrol youcontrol
0 800 309 077
Дзвінок безкоштовний
УКР

Зареєструйтесь і перевірте 10 компаній безкоштовно, або отримайте консультацію по номеру 0 800 309 077.

Пробий по базі
Перевірка фізосіб відтепер доступна в безкоштовному тарифі Перевірка фізосіб доступна в opendata тарифі

Перевірити зараз
Статті 28 серпня 2021 р.

Контрагенти особливого типу: як захиститися від ризиків співпраці

Поділитися:
Контрагенти особливого типу: як захиститися від ризиків співпраці

Співпраця з державними та системоутворюючими підприємствами традиційно вважається менш ризикованою, ніж із ФОП або ПП. Однак ця необачна довіра може коштувати надто дорого. Хто такі контрагенти особливого типу? Як їх перевіряти? Як стягнути заборгованість? 

 

Контрагентами "особливого типу" називають державні установи, суб’єктів природної монополії, системоутворюючі та стратегічні підприємства, а також компанії в складі ФПГ. Їхній статус створює імідж надійних партнерів апріорі. Тому компанії, які починають з ними співпрацю, нерідко довіряють таким контрагентам без додаткової перевірки.

Це необачне рішення. Такі контрагенти не надійніші за інші – принаймні, не через свою організаційно-правову форму. Кредиторська заборгованість таких компаній сягає великих сум. А процес стягнення боргу, в деяких випадках, триває роками. Тож перевіряти їх потрібно так само, як усіх інших ділових партнерів.

 

Як перевіряти контрагентів особливого типу?

 

Контрагенти особливого типу не вимагають "особливої" перевірки. Програма-мінімум – прийнята у вашій компанії стандартна процедура перевірки контрагентів за реєстрами та базами даних. 

 

Рекомендуємо ретельно перевірити:

статус юридичної особи: чи перебуває в стані припинення, або компанія –  банкрут;

борги зі сплати податків і зборів;

судові позови і процеси. Зверніть увагу, в якій ролі виступає контрагент (позивач або відповідач), а також характер позову;

зв’язок з ФПГ. Компанії, що належать до фінансово-промислових груп, піддаються впливу фізичних осіб, які контролюють ФПГ. Додатково перевірте бенефіціарів;

зв’язки між компаніями, фізичними особами;

згадки в ЗМІ. Ця інформація захищає від репутаційних ризиків.

 

Всю цю інформацію можна знайти в системі YouControl. Для цього введіть назву компанії або ЄДРПОУ в рядок пошуку на головній або в дашборді YouControl.  Перше, що ви побачите в результатах пошуку – Експрес-аналіз, який на основі аналізу 500+ можливих ризик-факторів вкаже на що звернути увагу. 

 

Це ключові моменти, розуміння яких дозволить проаналізувати можливі небезпеки потенційної співпраці. 

 

Як стягнути заборгованість з контрагента особливого типу?

 

Якщо договір вже підписаний, а партнер не виконав зобов'язання, або взагалі збанкрутував, можна спробувати стягнути заборгованість.

 

Грошові зобов’язання закріплюються в договорах. Поява заборгованості – порушення умов договору. Отже, закон на вашому боці. 

Це не означає, що неодмінно доведеться звертатися до суду. Це крайній захід, коли досягти результату іншими способами не вдається. Іноді робота з боржниками обходиться без подачі позову. Але будьте готові до того, що добровільне погашення боргу контрагентами – вкрай рідкісна ситуація, і краще на неї не покладатися.

 

Перший крок на шляху до повернення боргу – проведення Due Diligence боржника. Це аналіз фінансової ситуації, платоспроможності, активів і т.п. Якщо фінансове становище критичне, є програні судові процеси на суми, що перевищують вартість активів, є багато виконавчих проваджень, відсутнє майно – стягнення заборгованості може виявитися безперспективною справою.

 


Оперативний Due Diligence боржника можна провести в YouControl, а найповнішу оцінку ризиків експерти YouControl викладуть в консультативному висновку або науково-правовій експертизі.

 

Якщо дійшло до суду, то стягувач має право вимагати від боржника повернення не тільки суми боргу, а й супутніх платежів: пені, штрафу, компенсації судових витрат тощо. 

Краще бути готовим до того, що навіть при найбільш обґрунтованій правовій позиції рішення суду може бути прийнято на користь будь-якої зі сторін. Тому завжди потрібно завчасно готуватися до участі в розгляді справи в судах апеляційної та касаційної інстанцій.

Позитивне судове рішення – в кращому випадку половина шляху до повернення боргу. Примусове виконання судових рішень здійснюється державною виконавчою службою та приватними виконавцями. У більшості випадків представники державної виконавчої служби не мають такої мотивації до роботи, як приватні виконавці. Тому потрібно враховувати, що часу на виконання судового рішення може піти вдосталь. 

 Судове представництво, за невеликими винятками, може здійснюватися в Україні виключно адвокатами. Однак це не означає, що інші стадії процесу стягнення боргу не вимагають залучення фахівців. Професіоналів слід залучати протягом всього процесу роботи з проблемним боржником. Тому використовуйте системи для перевірки контрагентів завчасно та звертайтесь до експертів з аналізу благонадійності компаній.

 


Висновки: 

1. Контрагентами "особливого типу" називають державні установи, суб’єктів природної монополії, системоутворюючі та стратегічні підприємства, а також компанії в складі ФПГ.

2. Перевіряти таких контрагентів потрібно на загальних підставах, за тими ж правилами, що й інших контрагентів.

3. Перевірка до початку співпраці – найкраща тактика для уникнення конфліктів в майбутньому.

4. Проведення Due Diligence корисно на будь-якому етапі співпраці, але чим раніше, тим краще. 

5. Якщо контрагент не повертає борг, є шанс повернути його через суд. Це займе більше часу. Враховуйте ризик довгого процесу повернення коштів.

Поділитися:

Читайте також:

Статті 31 грудня 2021 р.

Україна trend-setter відкритих даних Європи: яка роль бізнесу?

Напередодні новорічних свят Open Data Maturity 2021. Цього року Україна піднялася на 11 позицій в рейтингу і закріпилася на 6-му місці серед 34 країн Європи, з почесним статусом Мind засновник і СЕО YouControl, Сергій Мільман.     Темпи відкриття наборів даних в Україні не дозволяють сказати, що ми топчимося на місці, але й для ракетного старту цього відверто кажучи недостатньо.

Новини 10 грудня 2021 р.

YouControl запустив безоплатний інструмент з перевірки учасників закупівель в один клік

З 1 січня 2022 року вступають в силу зміни до Закону України "Про Публічні закупівлі". До уповноважених з публічних закупівель застосовуватиметься персональна відповідальність: від штрафів до позбавлення волі. Для уникнення таких ситуацій, підвищення ефективності тендерних закупівель та здійснення громадського контролю, фахівці YouControl розробили спеціальний інструмент ‒ "Аналіз тендерів".

Новини 9 грудня 2021 р.

"Аналіз тендерів": ідеальний інструмент перевірки публічних закупівель від YouControl

"Аналіз тендерів" – новий інструмент YouControl для перевірки учасників тендерів, виявлення несумлінних компаній та проведення чесних та вигідних закупівель.   Ініціатор публічних закупівель має перевіряти учасників на відповідність до вимог закону.  Для належної перевірки потрібна інформація з відкритих та доступних джерел, отримання якої з розрізнених реєстрів займає багато часу.

Додайте застосунок «Youcontrol» на головний екран
Натисніть load -> ‘Додати на початковий екран’